Prodejní rub a daňový líc Amazonu v novém světle | 1. VOX a.s. – školení, kurzy, semináře

Prodejní rub a daňový líc Amazonu v novém světle

Prodej zboží do zahraničí prostřednictvím Amazonu je stále populárnější. Aby na váš obchodní úspěch nepadl stín daňových komplikací, je moudré se před virtuálním vstupem na nové trhy ubezpečit o daňových pravidlech jednotlivých států… avizuje Lukáš Moravec, odborný asistent na Katedře obchodu a financí České zemědělské univerzity v Praze a spolupracující lektor vzdělávací společnosti 1. VOX a.s.

Jak dotyčná osoba zjistí, zda má, či potenciálně bude mít povinnost registrace a odvodu některé z daní v USA či v zemích EU. S jakými úskalími se v takovém případě bude muset vypořádat?

Povinnost registrace a odvodu daně v zahraničí může vzniknout, a pokud ne hned, je pravděpodobné, že s úspěšným růstem přijde. V EU zemích většinou povinnost registrace k DPH a odvodu vzniká ve vazbě například na limit obratu prodeje definovaný cílovým státem. 

V Americe se nám situace za poslední rok výrazně změnila a narostly rozdíly v přístupech jednotlivých zemí a trend je zřejmý – posun k tzv. principu ekonomické přítomnosti (sales tax economic nexus).
Dříve téměř univerzálně platilo pravidlo kombinaci umístění skladu Amazonu a lokace konečného zákazníka (tzv. nexus pro účely sales taxes v USA), nyní se pravidla registrace k sales tax v jednotlivých státech rychle posouvají k limitu objemu dodávek či počtu transakcí realizovaných v jednotlivých zemích. Trochu to připomíná nám známé limity dodávek do jiného členského státu EU. V dnešní době je pro působení na americkém trhu téměř nezbytné oslovit odborníka dané země.

Jaká jsou specifika aplikace DPH či sales tax v kontextu využívání Amazonu?

Dříve či později úspěšnému prodejci povinnost registrace a odvodu daně jako je DPH či sales tax v různých zemích vznikne. Až triviálně zní pravidlo daňového managementu prodejce Amazonu: s registrací k dani počítat, zjistit si limity či podmínky vzniku registrace a ty respektovat.  
Některé z technických způsobů řešení těchto povinností v USA mohou být pro evropské daňové poplatníky nestandardní a nadstandardní.

Detailněji se principy daní z pohledu využívání Amazonu a podobných distribučních kanálů zabýváme s kolegy na diskuzním semináři ke zdanění prodeje zboží přes Amazon, který se bude konat 29. listopadu 2018 v Praze.

10. 10. 2018 | Autor: 1. VOX a.s.

Kontakt
1. VOX a.s., Senovážné náměstí 978/23, 110 00 Praha 1,
telefon: 226 539 670, 777 741 777, e-mail: vox@vox-kurzy.cz
Rychlá navigace
Zobrazit mobilní verzi
Všechna práva vyhrazena 1. VOX a.s.