Pracovní konstelace | 1. VOX a.s. – školení, kurzy, semináře

Pracovní konstelace

Když nastoupíme do práce, dostáváme nálepku. Jako zaměstnanci jsme vždy „zařazeni“ do nějaké škatulky. Pokud šéf či šéfová trvají na tykání, málokdo z nás se odváží hned první den nesouhlasit s novým šéfem. Pokud předchozí zaměstnanec měl stůl u dveří, tak ho zdědíme spolu s jeho postavením „v tlupě“ – byl přehlížený, bezcenný, jeho místo bylo u dveří a jeho povinností bylo ty dveře otevírat, když někdo zaklepal. Jak dlouho vám bude trvat, než se odvážíte svůj stůl přestěhovat jinam? A když to není možné, co uděláte? Budete dalších dvacet let běhat od stolu ke dveřím a zpět?

Ukázka z praxe:

Mladá, komunikativní žena – třeba Jana - cítí problém se svojí šéfovou: „Je milá, nabídla mi tykání, ocení moji práci. Zajímavé úkoly si ale nechává pro sebe a na mě zbývá papírování.“

Jak dlouho to trvá? Pokusila se do téhle chvíle něco podniknout?

Jana: „Řekla jsem jí, že bych někdy měla ráda něco zajímavějšího než formuláře. Ona to vždycky slíbí, ale pak zase nic.“

Vytvořili jsme tedy konstelaci, kdy Janu i její šéfovou hrály další účastnice. Dostaly téma z Janina pracovního dne a hned při první dialogu vyvstala podstata problému. Jak to, že Jana je se svojí šéfovou taková kamarádka? To napadá přímo Janinu náhradnici.

„Protože se hodně rychle skamarádím s každým,“ odpovídá Jana. Zároveň přiznává, že už nedokáže ve své šéfové vidět šéfovou.

Mluvíme o tom, jak vypadá jejich pracovní prostředí, kde jsou jejich stoly, jestli Jana sedí či stojí, když spolu mluví. Dozvídáme se, že šéfová je mnohem menší než Jana a vždy sedí, když spolu jednají.

Jana zjišťuje, že být kamarádkou s každým nejde. Že musí napravit svůj vztah se šéfovou, protože u kamarádky se jen těžko bude dožadovat zajímavějších pracovních úkolů. S kamarádkou se totiž nepracuje, s tou se kamarádí. A navíc – Jana zjistila při nácviku situace, že když bude jednat se svojí šéfovou ve stoje, je najednou v úplně jiné situaci, cítí jiné emoce, má jiný pocit sama ze sebe.

To je velmi stručný příběh, který se rozvinul do hodinové spolupráce všech, kteří na pracovní konstelace přišli. I oni si při téhle hře pro Janu uvědomili hodně věcí, které se vztahovaly k jejich vlastnímu problému. Jana pak jako náhradnice pomáhala jim v jejich situacích.

Pracovní konstelace jsou intenzivní prací pro sebe i pro druhé. Jsou pracovní, tedy ne tak intimní jako rodinné. Dáte do nich jen tolik emocí, kolik sami budete chtít. V bezpečném prostředí dostanete zpět tolik, kolik vložíte. Je to zábava, která přináší uvolnění, radost a nadhled. Je to hra. Hra na nás samé. Přijďte si „zahrát“ 21. 11. 2017 na workshop lektorky a moderátorky Mgr. Jarmily Skopalové „Pracovní konstelace – vaše pracovní situace očima těch druhých“.

Kontakt
1. VOX a.s., Senovážné náměstí 978/23, 110 00 Praha 1,
telefon: 226 539 670, 777 741 777, e-mail: vox@vox-kurzy.cz
Rychlá navigace
Zobrazit mobilní verzi
Všechna práva vyhrazena 1. VOX a.s.